Xtar AA-akku 1,5V jännitteellä 3960 LED-indikaattorilla, 4 kpl
Tässä mallissa on LED-varausnäyttö

Valmistajan perusteellinen sivu tuotteesta
AA / LR06 kokoinen litiumakku 1,5V jännitteellä ja hyvällä kapasiteetilla (akunkestolla). Valmistaja lupailee jopa yli 1000 latauskertaa! Akun suurempi jännite reguloidaan elektroniikan avulla täsmälleen 1,5V tasoon ja kun akun varaus menee riittävän pieneksi, pudotetaan jännite 1,1V tasolle, mistä akkua käyttävä laite havaitsee alhaisen varaustason ja voi ilmoittaa “vaihda paristot”.
Tämä akku korvaa kertakäyttöiset alkaliparistot ja antaa NiMH-akkuja korkeamman käyttöjännitteen. Kapasiteetti on parhaita NiMH-akkuja vastaava ellei jopa korkeampi. Tutumpi kapasiteettilukema 2500mAh (2,7Ah) ei kerro koko totuutta, koska tämän akun (akkupariston) käyttöjännite on selvästi suurempi kuin NiMH-akuissa. Kapasiteetti 3960mWh vastaa 1,2V jännitteen NiMH-akussa peräti 3300mAh!
Akku on useita satoja kertoja uudelleen ladattavissa. Lataus tapahtuu esimerkiksi Xtar L4 tai Xtar L8 laturilla. Xtar kehittää jatkuvasti uusia 1,5V akuille sopivia latureita. Katso ajantasainen valikoima täältä (huom. listaa kaikki myymämme Xtar-laturi, jotka kaikki eivät lataa 1,5V akkuja!) Huom: Et voi käyttää normaalia NiMH-akkulaturia / akkuparistolaturia!
Tuote on neljä (4) akkuparistoa suojakotelossaan
- Valmistaja Xtar
- Malli 1,5 AA 3960
- Sisältää suojapiirin, joka suojaa akkua
- Yli- ja alijännitteeltä
- Ylisuurelta purku- ja latausvirralta
- Oikosululta
- Ilmoitettu kapasiteetti 2500 mAh / 3960 mW
- Nimellisjännite 1,5V (reguloitu)
- Alhaisen varauksen jännite 1,1V (katso kuvat valmistajan sivulta!)
- Maksimi purkuvirta 3A (3000 mA)
- Latausjännite 4,75V…5,50V
- Latausvirta max. 500 mA: Käytä Xtar 1,5V yhteensopivaa laturia!
- Latauskertojen määrä jopa 1500 (valmistajan ilmoittama)
- Käyttölämpötila (purku): -20°C…+60°C
- Latauslämpötila 0°C…45°C
- Varastointilämpötila -10°C…+45°C (paras säilytyslämpötila 20°C…30°C)
- Paksuus 14,30 ± 0,3 mm
- Pituus 50,3 mm ± 0,5 mm
- Paino enintään 21 g
- Toimitussisältö: 4 kpl AA-akkuja ja muovikotelo
- Takuu 12 kk (Takuu ei kata kapasiteetin luonnollista heikkenemistä)
Xtar AA / R06 1,5V li-ion akku 2700 mWh indikaattorilla, 1 kpl 







