JK B2A8S30P Älykäs 300A akunhallintapiiri, BMS
Nyt todella suuren purkuvirran JK BMS saatavilla 4S ja 8S (12.8V ja 25.6V) LiFePO4-akkuihin!
Optimaalinen ratkaisu esim. EVE LF280K kennoille!
Tämä JK:n BMS poikeaa tyypillisestä älykkäästä BMS:stä siten, että tässä on oikeasti järkevä, max. 2A suuruinen aktiivinen balansointivirta (kennojen jännitteiden tasapainoitus). Yleisesti eri valmistajien “tavalliset” BMS-piirit balansoivat muutaman kymmenen milliampeerin, korkeintaan 200mA virralla. BMS tekee kennojen tasapainotusta jatkuvasti, kun siihen on tarve. Ei pelkästään latauksessa. Tasapainoituksen saa ohjelmallisesti päälle ja pois. Sen kynnysjännitettä voi myös säätää (millä kennojännitteen erolla balansointi aloitetaan).
Tämä BMS sopii matalamman jännitteen akustoille eli käytännössä 12,8V (4S) ja 25,6V (8S) LiFePO4-akustoille, joista halutaan suuria purkuvirtoja aina 300A jatkuvaan tai 600A piikkivirtaan asti. Eli tämän BMS:n kanssa esim. 25,6V akustosta saadaan vajaa 8kW jatkuva teho ja hetkellisesti n. 15 kW.
Valmistajan sivu tuotteesta (Linkki)
Toimitussisältö on:
- JK B2A8S30P BMS piiri
- Balansointikaapelisarja
- ON – OFF kytkin (johdollinen)
BMS:n suurin sallittu jatkuva purku- ja latausvirta on 300 A. Hetkellisesti jopa 600A.
Tekniset tiedot:
- Merkki JK (Jikong)
- Malli B2A8S30P
- Suurin jatkuva purkuvirta 300A
- Suurin hetkellin purkuvirta 350A
- Balansointivirta 0…2A (säädettävissä)
- Latausvirran rajoitus 10…300A (säädettävissä)
- Latausvirran ylityksestä aiheutuva katkos: 2…120 s (säädettävissä)
- Tyhjäkäyntivirrankulutus 2 mA
- Virrankulutus toiminnassa 5 mA
- Kennokohtainen jänniteraja (purku/lataus) 1,2V … 4,35V (säädettävissä)
- Lämpötila-antureita: 3 kpl (1 sisäinen, 2 ulkoista)
- Lämpötila- ja oikosulkusuojattu
- Kommunikointi: BT
- Lisävarusteena saatavana RS485 moduuli
- GPS add-on module: Tuettu
- Käyttöliittymä (sovellus): Android, IOS
- Käyttölämpötila-alue -40~85°C
- Mitat: 153 x 136 x 18 mm (Tarkistetaan!)
- Paino: 470 g
Technical specs:
● Number of Battery Strings:3S to 8S.
● Continuous Current:300A.
● Power supply mode:The battery pack is self-powered.
●Single cell voltage detection range:0-5V,error<10mV over full operating range,Typical error value<5mV.
● Support single cell voltage dropout detection.
● Balance current:2000mA,Active Balance(Full State On).
● Wiring method:same port.
● Short Circuit Protection:Support.
● Bluetooth Function:Bluetooth Built-in,Support for Android /IOS Phone.
● Temperature detection:-40~125℃.
● Total voltage detection Detection range:0-100V,<0.5%FSR(FSR=full scale).
●Current Sense Shunt:-150A~300A,Error<0.5%FSR.
●SoC estimation accuracy:Error<8%(operating conditions).
● Battery remaining capacity:error range is less than 8%
● Total Cycle AH Cumulative value is half of the charge/discharge value.
●Operating power consumption:<5mA(without communication)/15mA(485/CAN).
● Standby power consumption:<2mA.
●Operating Temperature:-40~85°C.
● Storing Temperature:-40~95℃.
16s 67,2V 30 A BMS Li-Ion -akulle - Yhteinen purku ja lataus