CALB L194F130A LiFePO4 130Ah 3,2V
Tämä on tavallista matalampi LFP-kenno, korkeus vain n. 11 cm + naparuuvit n. 2 cm.
Koska LiFePO4-akkukemia on huomattavan turvallista, useamman kennon akun voi periaatteessa tehdä myös ilman suojapiiriä, kunhan seurailee, että akkukennot pysyvät samassa jännitteessä. Esim. puretulle akulle (ennen latausta) tuo kennojännitteiden mittaus on hyvä tehdä, niin havaitaan ajoissa, jos joku kenno esim. purkautuu muita alhaisempaan jännitteeseen. LiFePO4 akulle on “myrkkyä”, jos se puretaan tyhjäksi. Akkukennon ehdoton alaraja jännitteelle on 2,5V! Älä missään nimessä pura tätä alhaisempaan jännitteeseen. Ja mieluiten, jotta akkukennolle saataisiin ne luvatut monta tuhatta lataus-purkusykliä, on turvallisinta jättää purkamatta kennoa edes 2,5V tasoon vaan pitää mieluummin alarajana vähintään 2,8V. LiFePO4 akun jännite pysyy lähes loppuun saakka suht korkealla, yli 3V tasolla ja vasta aivan akun tyhjetessä jännite nopeasti laskee alle 3V ja siitä alaspäin. Valmistaja suosittelee, että akkua ei purettaisi alle 10% varauksen. Kuvista löydät akun purkukäyrät eri virroilla ja eri lämpötilassa!
Ilman muuta huolettomampaa akun käyttö (useampi 3,2V kenno sarjassa) on silloin, kun kennojen kaveriksi valitaan kunnollinen BMS. Meiltä löytyy valikoimista useampia JK:n malleja (tätä kirjoitettaessa odottavat vielä kauppaan esille pääsyä…)
Jos akkukenno seisoo pitkiä aikoja käyttämättömänä, se kannattaa varastoida 30-50% varaustasossa.
Tuote sisältää:
- 1 kpl CALB 130Ah 3.2V LiFePO4 akkukenno
- 1 kpl yhdyskisko/virtakisko kennojen välille
- 2 kpl mutteri virtakiskon kiinnitykseen
Tekniset tiedot:
- Malli CALB L194F130A
- Grade B, Toiseksi parasta laatua
- Nimellinen kapasiteetti 130Ah
- Nimellisjännite 3,2V
- sisäinen impedanssi ≤XXΩ
- Suurin latausjännite 3,65 V
- Alin purkujännite (Cut-off voltage) 2,5V
- Suurin sallittu lataus- ja purkuvirta:
- 1C = 130A (jatkuva purku/ lataus)
- Sallittu kennolämpötila latauksessa: 0°C … 55°C
- Sallittu kennolämpötila purussa: -20°C … 55°C
- Varastointilämpötila:
- 1 kk -20°C … 45°C
- 12 kk 0°C … 35°C
- massa max. 2340g
- Ulkomitat:
- Leveys 194 mm
- Paksuus 50 mm
- Korkeus 112 mm
- Itsepurkautuminen XX% kuukaudessa
- Suojaelektroniikka: Ei ole! Älä missään nimessä oikosulje akkukennoa!
VAROITUKSET
- Akkua ladattaessa ja purettaessa on mitattava jännitettä, virtaa ja lämpötilaa
- Älä oikosulje tai kytke akkua niin että napaisuus menee väärin päin
- Älä kytke sekaisin erikokoisia ja eri valmistajien akkukennoja
- Käytä sähköä eristäviä kumihansikkaita, kun käsittelet akkukennoa.
EVE LF280K Grade A LiFePO4 280Ah 3,2V 896Wh prismaattinen akkukenno ruuviliitoksin